Yazılar

 Anasayfa / Yazılar / ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN


Eğitim, bir milletin mukadderatı ile yakından ilgilidir. Bilgi toplumuna ulaşmada, çağın teknolojisi ile yarışmada temel esas, eğitim ve eğitilmiş insana bağlıdır.

İlmi gelişmelere açık, şahsiyetli insan yetiştirmeyi hedef almayan Eğitim sistemleri, insanı lâyık olduğu hayat seviyesine kavuşturamaz. İlimden, irfandan yoksun iyi yetişmemiş insanlarla bir yere varmak mümkün değildir. Bu nedenle Millî Eğitim sistemi, maarif sistemi iki önemli temel üzerine kurulmalıdır:
Hedefi ve gayesi bakımından millî, metodu ve muhtevası bakımından ilmi olmalıdır.

Toplumların temel yapısını teşkil eden insanın en güzel bir şekilde ele alınması, maddî ve manevî yönden olgunluğa ulaşması şarttır. Milletleri felâkete götüren en büyük tehlike cehalettir. Cehalet bütün kötülüklerin anasıdır. Cehaletin düşmanı ise ilimdir.
“İlim, her türlü güzelliğin başı, hayatın tadıdır.” Nurullah Özkılıç (Gönül Tezgâhı)
İlimle, insanlık insanlığını bilmiş, ilim sayesinde zirvelere ulaşmıştır. Peygamberimiz (S.A.V.): " insan ya âlimdir, ya da talebedir. Bunun dışındakiler bir hiçtir. " Böylece beşikten mezara ilim ve irfanla dolup taşmanın, insanlığa hizmet yolunda heyecan adamı ve bir gönül adamı olmanın yolu gösterilmiştir.

Tarihi mazisi şeref ve şanla dolu Müslüman Türk Milleti’nin engin kültür mirasını nesillerden nesillere aktarmak geçmiş ile gelecek arasında bir köprü kurmak zorundayız. Tarihi şuur ve kültürüne aşina bir gençliğin geleceği aydınlıktır. Gece-gündüz demeden, yılmadan-yorulmadan milletine hizmet aşkıyla çırpınan kalpleri vatan sevgisi ile dopdolu, ahlâk ve fazilet timsali nesiller, Müslüman Türk milleti’ni geleceğe taşıyacaktır.

Yepyeni bir dünyada düzeninde gelişen ve büyüyen Türkiye'nin meseleleri Müslüman Türk Gençliği’nin eliyle çözülecek; insanlara, huzur, saadet ve adalet götürecektir. Bu gençlik, rengini şehitler kanından alan ay-yıldızlı Türk Bayrağı’nı vatan semalarında ebed-müddet dalgalandıracaktır. Ve bu gençlik Anadolu’nun bağrından çıkacaktır.

Gönülleri Allah ve Peygamber sevgisiyle yanmış, vatan ve milletine hizmet heyecanı ile dolup taşmış, ilme ve irfana aşina bir gençlik, Müslüman Türk evladı olacaktır. İşte bu gençlik karanlık kalpleri ilmiyle aydınlatacak, taş kesilmiş yürekleri şefkatle yoğuracak, muhabbet fedaileri olarak yetişecektir. İnsanlığı sevgiyle kucaklayarak Yunus' un diliyle
" Yaratılanı Yaratan’dan ötürü sevecektir. " Daima aranan, vasıflı ve bilgili insan olacak, numune insan tipini temsil edecektir.

Milletler mücadelesinde rengini şehitler kanından alan ay-yıldızlı şanlı Türk Bayrağı’nı en ön safta dalgalandıracak; Müslüman Türk Milleti’ni madde ve manada şahikaya çıkaracaktır. Tarihine, millî ve manevi değerlerine bağlı ilim ve irfanla yetişen bu gençlik, millî birlik ve beraberliğin teminatı, kalkınmanın ve saadetin ışığı olacaktır.

Kafaları ilim ve fenle dolu, kalpleri vatan ve millete hizmet aşkıyla çarpan ahlak ve fazilet timsali imanlı bir nesil: Kendi mutluluğunu öğrencisinin başarısında, vatan ve milletinin yükselmesinde gören fedakâr ve müşfik insan tipinin temsilcisi olan Müslüman Türk Öğretmeni’nin eliyle şekillenecektir.
Eli öpülmeye layık olan bu öğretmenleri saygı ve sevgi ile selamlıyorum, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü tebrik ediyorum. Nurullah ÖZKILIÇ

Ve Öğretmenlerimi bir şiirimle selamlamak istiyorum:

CAN ÖĞRETMENİM

Cehlin karanlığı kalktı seninle,
Nurdan bir meşale yan öğretmenim,
Kalpler fethedildi nurdan ilminle,
Yıkık gönüllerde can öğretmenim.

Karanlığa yaktın nurdan meşale,
Hayat verdin elimdeki kaleme,
Örnek bir insansın dünya âleme,
Başlara taç oldun han öğretmenim.

Öğretmenim sana layık bu cihan,
Öğrettin bizlere edep ve irfan,
Çalıştın yılmadan yükseldi vatan,
Al bayrak üstünde şan öğretmenim.

Muallim dediler gerçek bir âlim,
Yıllarca uğraştın eyledin talim,
Her zaman sorardın bu garip halim,
Arı ol dalıma kon öğretmenim.

Yeri geldi yetimlerle ağladın,
Kol kanat gerdin de imkân sağladın,
Rahmet olup dilden dile çağladın,
Damarımda akan kan öğretmenim.

İlimden meşale sevgiden hale,
Gönül bahçesinde açan bir lale,
AL bayrak içinde benzer hilale,
Karanlığa ışık tan öğretmenim.

Dolaştık sizinle çayır çimeni,
Daha çocuk idim okuttun beni,
Sığmaz kitaplara methetsem seni,
Unutma bizleri an öğretmenim.

İşledin kalplere ilimden nakış,
Bir rahmet pınarı bu nasıl akış,
Senden gördük sevgi dolu bir bakış,
Fakir Nurullah’a dön öğretmenim.

24 Kasım 2009 Erzurum
Nurullah ÖZKILIÇ
(Gülün Kırmızı Dudağı)
Adlı şiir kitabımdan
www.nurullahozkilic.comOkunma : 2173

Yorumlar
Melike ÜNAL - 1 Ocak 1 Monday

Hocam merhaba.Yazınızı beğenerek ve imrenerek okudum.Sizin gibi öğrencilerin geleceğini, kendi geleceği gören hocalarımızın, sayılarının artması temennisiyle yazıyorum.By yazının üzerine yorum yapma hadsizliğini yapmadan sizin ve sizin nezdinizde tüm öğretmenlerin,öğretmenler günü kutluyorum.Allaha emanet olun.

Yorum Gönder
Yenile