Yazılar

 Anasayfa / Yazılar / KUTLU DOĞUM

KUTLU DOĞUM

KUTLU DOĞUM


Mevlid Kandili, kandillerin en güzelidir. Kutlu doğuma sahne olan Mekke, bu gecede nûrlanmış, Hazreti Muhammed (S.A.V.) bu gecede dünyayı teşrif etmiştir.
Dünya, Rebiülevvel ayının on ikinci gecesi bambaşka bir âlemi yaşamış, bütün kâinat bu doğuma kulak kesilmiştir. Canlı ve cansız bütün varlıklar bu gece hürmetine cana gelmiş, sevinç ve mutluluktan dolup taşmıştır.

Kâinat baştanbaşa bu ışıkla nurlanmış, melekler Hz. Muhammed (S.A.V.)' i müjdelemiştir. Putlar yere kapanmış, daha doğrusu secdeye yönelmişlerdir. Put olmaktan mustarip olan bu cansız ve ruhsuz varlıklar, lisan-ı hâl ile put olarak tapılmalarına isyan etmelerine rağmen cehaletin azgın talihsizleri bunu idrak edememişlerdir. Hz. Muhammed (S.A.V)’in dünyaya şeref verdiği bu gece, bir noktada putların da bayramı olmuştur. Putlar kırılacakları günün şafağının yaklaştığını anlamış, bu sevinçle secdeye kapanmışlardır.

Cihan cihan olalı beri böyle bir doğuma sahne olmamış, hiç bir talihli kadın bu şerefe ulaşmamıştır.

Semalar, felekler ve bütün cihan bu doğumun müjdesi ile uyanmış, risalet nûru kâinatı kaplamıştır.

Yıldızlar pervane olmuş, güneş ayrı bir güzellikte ışık saçmış, kuşlar bu sevinçle kanatlanmışlardır.

Save Gölü kurumuş, ateşgedelerin ateşi sönmüş, İran Kisrasının sarayındaki burçlar yıkılmıştır. Âlemler harikulade hadiselere sahne olmuştur.

20 Nisan 571 de Mekke, Mekke olmuş; kâinat sultanının doğumuna şahit olmuş; nûrdan bir yumak gibi Allah’ın Habibini bağrında taşımıştır. Bu gece hürmetine Mekke mekânların en yücesi olmuştur.

Bu kutlu doğumla Hz. İbrahim’in duası, Hz. İsa’nın müjdesi, Hz. Amine’nin rü’yası gerçekleşmiştir. Cenab-ı Hakk’ın bir aşk ve muhabbet uğruna yarattığı bu âlem, Hz. Muhammed (S.A.V.) ‘in hürmetine yaratılmıştır.

Hz. Amine Hatun Peygamber anası, talih kuşu başına konmuş, risalet nurunu taşımanın bahtiyarlığına kavuşmuştur. Seher vakti ışık huzmeleri ile nurlanan saadet hanesi, meleklerin gelişi ile Hz. Muhammed (S.A.V.)' i müjdelemiştir.
Bu gece aşk, bir volkan gibi kaynamaya, aşina gönüllerde Hz. Muhammed (S.A.V.) tüllenmeye başlamıştı; Hz. Amine (R.A) peygamber nurunu bütün ruhuyla hissetmişti

Dedi gördüm ol Habib’in anesi
Bir acep nur kim güneş pervanesi
Berk urup çıktı evimden nagehan
Göklere dek nur ile doldu cihan

Bu gece hürmetine aşka geldi bütün âlem. Sevinç gözyaşları sel oldu taştı. Sular aktı, müjdelerle deryalara ulaştı. Mevlid, bir aşkın gönüllerde bayraklaşması, Peygamber sevdasının gözyaşıyla ummanlaşmasıdır.

Sevgi muhabbetten gaye Muhammed,
Muhammedsiz neye yarar muhabbet,
Bu aşkın uğruna bendeki gayret,
Gönül Tezgâhında nakış nakış ben.
Nurullah ÖZKILIÇ
(Gönül Tezgâhı)

Gülme bilmeyen insanların gönüllerinde nur, yüzlerinde sürur görüldü. Çiçekler onun aşkıyla renkten renge boyandı. Ceylan Hz. Muhammed (S.A.V.)' e olan aşk ve muhabbeti sayesinde misk kokusuna ulaştı.
Ruhunu kaybetmiş, hicranla yıkılmış, cehaletin kucağında inim inim inleyen insanlık Hz. Muhammed (S.A.V.) ' in hayat bahşeden soluklarıyla uyanmaya başlamıştı.

Gözü yaşlı âşıkların, bağrı yanık mecnunların uğruna can verdiği Hz. Muhammed (S.A.V)’ in dünyayı teşrifi “Mevlid Kandili” kalplerin uyanışına, Kuran' ın hayata hakim olmasına, İslâm aleminin maddî ve manevî silkinişine vesile olması dileği ile bütün okuyucularımın kandilini tebrik ediyorum.
En güzel salât ü selâmların Sultan-ı Enbiya (S.A.V.) Efendimize olmasını yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

Gelişinle âlemler birbirini muştular,
Kâinat baştanbaşa hep yollara düştüler.

Aşk bir çağlayan oldu, gönülden seviştiler,
Hasret çeken bülbüller gülşene kavuştular.

Büklüm büklüm akan su, aşkınla deryalarda,
Ah eder Şeyda bülbül güllerde aynı sevda.

Kurban, Fakir Nurullah, bir teline bin feda,
Salât ü selâm olsun can Muhammed Mustafa.
Nurullah ÖZKILIÇ
(Gönül Tezgâhı)

Not: Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle gül yerine kartlara basılmış Hadis-i Şerif hediye eldim.
Mesela: Aldatan bizden değildir; Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir; Kendin için sevip istediğini başkaları için de sev, iste; Dilini muhafaza et, gibi.Okunma : 2475

Yorum Gönder
Yenile