Yazılar

 Anasayfa / Yazılar / DOSDOĞRU BİR MÜSLÜMAN OLALIM

DOSDOĞRU BİR MÜSLÜMAN OLALIMMübarek Ramazan feyizle, bereketle geldi. Gönüllerde bir heyecan, kalplerde başka bir duygu var. Kendini kuş gibi hafif hisseden, Ramazan sevinciyle dolup taşan gönüllerin huzuru var.
Caddeler mahyaların aydınlığında ışık ışık yanarken, yeniden intibaha gelen insanlar çarşıda pazarda Ramazan hazırlığı için koşan bahtiyar insanlarla karşılaşmak mümkün. Bu canlılık bir sevincin ifadesi, bir mutluluğun yüzlerde aydınlanmasıdır.

Ramazanla sevinen, ramazanla kendine gelen uyanık insanlara müjdeler olsun. Bu sevda bir seldir ki kabarmak ister aşkın doruklarında. Ramazanla yaşadığımız günler ve geceler bambaşkadır. Çünkü bu ay rahmet ayı, bu ay mağfiret ayıdır. Bu ayda şeytanlar bağlı, cehennem kapıları kapalı, cennet sarayları açıktır. Bu ayla gelen bereket sofralarda, unutulan fakir fukara gönüllerde. Yardımlaşmanın zirve boyutlu yaşandığı bir harman mevsimi, ne büyük müjde işte geldi rahmetin iklimi!

“Allah’ım, Recep ve Şaban aylarını bizim için mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” Açılan eller boşa gitmedi. Dualarımız kabul edildi. Peygamber Efendimiz’in ifadesi ile yapılan bu dua, bizi Ramazan’a ulaştırdı.

İşte fırsat, işte talih kuşu!
Yeniden hayata doğmanın tam zamanı. Açılan rahmet panayırından fisebilillah istifade etmek için daha ne duruyoruz. Kirlenen, pas tutan kalplerimiz Ramazan’ın feyzinden bereketinden nur ile yıkanmalı, kalpler durulmalı, gönüller bu sevinçle dolup taşmalı.
Pırıl pırıl bir Müslüman olmaya karar vermeli, yalansız, hilesiz, hurdasız, dürüst bir mümin olmak. Nefis girdabından kurtularak insanları Allah için kucaklamak, şefkat ve merhametle dolup taşmak. İşinde, ticaretinde, hayatının her safhasında dürüst ve dosdoğru bir Müslüman olmak için bu iklimi yaşamak.

Ramazan’da huzur, Ramazan’da sürur, Ramazan’da bereket vardır. Ümmet-i Muhammed için bir müjde olan bu mevsim arınma, durulma ve cilalanma zamanıdır. Bu zaman bir nimet olarak bilinmeli, bu ayın şerefine layık işler peşinde koşmalı.Eliyle, ayağıyla, gözüyle, kalbiyle, hepsinden daha önemlisi muamelesiyle dosdoğru bir Müslüman olmak gerekiyor.

İşte Allah için tutulan oruç bizi dertlilerin derdiyle hemdert olmaya, aczimizi anlamaya, gerçek manada bir kulluk için harekete geçirmeli, bu Ramazan bizim için daha başka bir Ramazan olmalı. Zamanın kıymetini bilerek, sevgi ve muhabbetle dolup taşmalı, ibadet aşkıyla yanıp kavrulmalı, dosdoğru bir mümin olmak için heyecan duymalıyız.

Din kardeşi hassasiyeti ile kucaklaşmalı, kin ve nefretten uzak durmalıyız. Ramazan’da kurbet, iftarda ülfet, sahurda bereket, bayramda muhabbet vardır.

Ramazanla gelen huzur ikliminde kulluğun samimiyeti daim, gecesinde kaim, gündüzünde saim, günahlardan nadim, Kuran’a hadim olmayı, mutlulukla dolup taşmayı Mevla’m nasip eylesin, Ramazan-ı şerif’iniz mübarek olsun.
Nurullah ÖZKILIÇ

Okunma : 1956

Yorumlar
Turgay Ata - 1 Ocak 1 Monday

Sayın hocam,

Güzel yazılarınızın devam etmesini diler. En derin saygılarımı sunarım.

Yorum Gönder
Yenile