Yazılar

 Anasayfa / Yazılar / EMANET HASSASİYETİ

EMANET HASSASİYETİ


Vatan ve millet adına hizmet için öne çıkanların geçmişleri, arka planları, çalışma grafikleri incelenmeli tercihler bu esasa göre ortaya konulmalıdır.

Sıradan bir vatandaşın, hiçbir başarıya imza atmamış, şahsiyeti ile temayüz etmemiş kişilerin toplumun önüne çıkma cesaretini göstermeleri bir sağlık problemi olmalıdır.

Zira bilgi, birikim, tecrübe ve başarı olmadan ne için, ne maksatla kitleleri temsil etmek adına boy gösterilir.

Bunu iki türlü anlamak mümkün olabilir: Birinci olarak aşağılık duygusuna kapılmış, ezilmiş, horlanmış insanların egolarını tatmin; ikinci olarak da kaçırma, çalma, çırpma adına yola çıkma olabilir.

Birinci ihtimal çok zayıf görünüyor, çünkü böyle tiplerin yeniden dünyaya doğması mümkün olmaz. Zira bunlar ruhen ölmüştür. Ancak ikinci ihtimal daha ağır basıyor. Çünkü el etek öpmek, olmayan şahsiyetlerini rencide etme gibi bir endişe taşımadıklarına göre tek yol kalıyor o da çalma!

Hayatında ilim irfan adına bir gayreti olmamış, bilgi ve birikimi bakımından belli bir seviyeyi yakalamamış, temsil kabiliyetinden yoksun kişilerin buldukları eş dost sayesinde bir yerlerde, önde olmaları halinde memleketimizin geldiği noktaya bakmak yeterli olsa gerek.

“Bir insan bir delikten iki defa ısırılmaz.” Hadis-i şerif’ini dikkate almayan toplumların daha çok felaketlerle karşılaşması mukadderdir.

Onun için millet artık uyanmış görünüyor, işi, emaneti ehline teslim etme noktasında daha hassas davranacağa benziyor. Böyle bir hassasiyet millet için kalkınmanın, başarmanın bir başlangıcı olabilir.

Bu gelişmelerin yaşanması halinde toplumun standardı artacak, artık her önüne gelen millet adına temsil noktasında cesaretli (!) olmayacaktır.

Temsil kabiliyetinden yoksun, bilgi birikim ve tecrübesi olmayan insanların aynanın karşısına geçmeleri gerekmez mi?

Evet, hizmet kutsal, emanet ise hassasiyet ister. Siyaset meydanında milletvekilliği gibi, mahalli idareler yöneticiliği gibi makamlar teknokratlarla değil, temsil kabiliyeti yüksek, lider özelliğine sahip insanlardan oluşmalıdır.

Bu görevler bir ihtisası gerektirmez. Bu görevler, bilgisi, birikimi, tecrübe, cesaret ve şahsiyetiyle temayüz etmiş liderlik vasfına ve temsil yeteneğine sahip özellikler ister.

Bu ölçüde hassasiyet gösterenler uzun vadede başarıların kahramanı olurlar, aksi durum aynı tas aynı hamam ekseninde devam eder.

Fakat acı bir gerçek ne yazık ki hala KAHT- RİCAL yaşanıyor.


Okunma : 1936

Yorum Gönder
Yenile