Yazılar

 Anasayfa / Yazılar / DADAŞA SELAM

DADAŞA SELAM

DADAŞA SELAM

Anadolu’nun kapıları Malazgirt’ten önce Erzurum’dan açılmış, Malazgirt Meydan Muharebesi ile Müslüman Türk Milleti’ne ebediyen vatan olmuştur.
Anadolu yedi iklim dört bucaktan işgal edildiğinde Kuvai millîye destanını şaha kaldıran ‘’ Vatan bir bütündür asla parçalanamaz “ diye haykıran, hürriyet meşalesini vatan sathında yakan kahraman yiğitlerin diyarı Erzurum, bir candır. Tarihe destan, burcu burcu hasret kokan bir vatandır.
Her karış toprağında ölümsüz şehitlerin mübarek kanı, zerresinde evliyanın kesreti vardır.
Ve:

Dadaş Türkü temsil eden ay yıldız,
Dalgalanan bir bayrak ufkumuzda,
Düşmanlara karşı şimşekten bir hız,
Mertlik sembolüdür O, yurdumuzda.

Nurullah ÖZKILIÇ
(GÖNÜL TEZGÂHI)

Sevgili Peygamberimiz: ‘Vatan sevgisi imandandır.’ diye buyurmuştur. Gerçekten insanın doğup büyüdüğü vatan toprakları tarif edilmez bir sevdadır. Hele hele gurbete düşmeye gör, vatan hasreti insanın burnunda tüter.
Günde beş vakit ezan sesleriyle manevî havasını teneffüs ettiğimiz, helal ekmeğini yiyip, helal suyunu içtiğimiz Erzurum, her dadaşın gönlünde tüten bir sevdadır.

Şairin:
Veten yehşi veten yehşi,
Giymeye keten yehşi,
Gezmeye gurbet eller,
Ölmeye veten yehşi.

Evet, vatan sevgisi bir tutkudur. Bir sevdadır ki teşnedir hasrete, bir kere kabardı mı sığmaz bendine.
Erzurum dadaşların diyarı, gurbete düştüğünde türkü türkü can yakan efsunkâr belde, Şer-i Mübarek Erzurum.
Orta Asya bozkırlarından Anadolu yaylasına, Tuna Kıyılarından Viyana kapılarına İ’layi Kelimetullah ruhuyla dünya çapında destanlık bir mücadelenin bayraktarlığını yapan Müslüman Türk Milleti, yeryüzünde adaletin takipçisi cihadın öncüsü olmuştur.
İşte bu kahraman millet Peygamber methiyesine mazhar olmuş, dünyanın 4. kutlu şehri İstanbul’un fethi ile şanlı bir şerefin erişilmez unvanına kavuşmuştur.

Erzurum’u vatan tutan Türk Milleti, bu coğrafya DADAŞ unvanı şöhret bulmuş, ilim, irfan ve ahlak güzelliği ile mertlik ve kahramanlığın simgesi olmuştur.

Dadaş çelik bir yaydır, onu germeye gelmez,
Çağlayan bir sel olur dağlara da baş eğmez.
Yayla bulutu gibi yükselir yavaş yavaş,
Sonra birden sel olur köpürür coşar dadaş.
Doğunun sınır taşı, Erzurum’un dadaşı,
Efesi var İzmir’in eğilmez Türk’ün başı.
Sadi Akatay

Bar şiiri ile destanlaşan Dadaş Müslüman Türk Milleti’nin gurur kaynağı olmuştur. Gittiği her yerde unutulmaz izler bırakan dadaş, bu şanlı payenin haklı mutluluğunu her yerde yaşamıştır.
Tarih meydanına dikilen bu şanlı abide dadaş’tır, Erzurum’dur. Madde ve manada tarihi misyonuna yakışan bir tavırla Erzurum’un yepyeni bir aşk ve heyecanla ayağa kalkması için gönül gönüle, omuz omza olmak üzere: Erzurum’un sesi olmak, hayallerimizde tüllenen, kalkınmış, mutlu ve mesut insanların şehri Erzurum’u yeniden kurmak için şanlı bir maziden parlak bir geleceğe uyanışın müjdesiyle dadaşa selam.Okunma : 2641

Yorumlar
Arif URUK - 1 Ocak 1 Monday

Ecdadımızla ne kadar övünsek azdır. Bu vatanın kıymetini bilmeliyiz

Yorum Gönder
Yenile