Yazılar

 Anasayfa / Yazılar / Bu Kaynakta Hayat Vardır

Bu Kaynakta Hayat Vardır

Zifiri bir karanlıkta çakan şimşekler altında korku dolu bir yolcunun yağmura yakalanmasıyla önünü görebilmek için ölüm şimşeğini beklediği bir anı, bu yolculukta ümide kanatlanmak isteyen bir insanı düşünüyorum. Titrek ve ürkek kalp atışlarında ecel teri döken zavallı simaların abus çehrelerine bakmak istemiyorum.

Yıkık kalplerin, talihsiz nesillerin, mutsuz ve sevgisiz gönüllerin dolaştığı meydanlar ve yığın yığın kalabalıklar görüyorum. Çaresiz bir bekleyişin, ümitsiz ve ışıksız bir dünyanın çile ve ıstırabı altında inleyen sefilleri merak ediyorum. Mazlumların gözyaşı dinmiyor, anaların feryadı göklere ulaşıyor. İnsan hak ve hürriyetlerinin baskı altında tutulduğu, düşünce ve tefek kürün yasaklandığı anlaşılmaz ceberut bir anlayış altında insanlık horlanmaya ve hırpalan maya devam ediyor. İnanç hürriyeti ve dinin bir hayat tarzı halinde yaşanması dincilik yaftası ile zincire vurulmaya çalışılıyor. Erdem ve meziyetler hiç sayılabiliyor. Kaos ve kargaşa almış başını gidiyor. İnsanlar anarşik bir ortamda kan ve gözyaşı selinde can çekişiyor.

Vatan bölücüleri ebedi Türk Hakanlığı'nın son kalesi olan Türkiye Cumhuriyeti'ni yıkmak için kan kusmaya devam ediyor. Binlerce vatan evladı hayatının baharında kara toprağa düşüyor. Acı ve ıstırap yürekleri dağlamaya, karanlık bulutlar vatanın üzerinde dolaşmaya devam ediyor. Baykuşlar viranelerde, tilkiler ve çakallar kahraman edasıyla meydanlarda dolaşıyor. Fakirlik ve yoksulluğun girdabında insanlık boğulmak üzere, sosyal adalet dengesi bozulmuş; bir tarafta lüks hayat içinde ruhunu kaybetmiş mutlu azınlıklar, bir tarafta çöp yığınlarından ekmek toplayan sefil kalabalıklar.

Millî heyecanını kaybetmiş, millî benliğinden uzaklaşmış, manevî güzelliklerden mahrum kalmış nesillerin sayısı gittikçe artmaya devam ediyor. İnsanlık kandan ve irinden deryalar içinde kıvranıyor, kanlı katillerin kılıcından hala kan damlıyor.

Tufanlardan, azgın dalgalardan insanlığı kurtaracak sefinelere; hakkın ve adaletin temsilcisi, sevgi ve muhabbetle insanlığı kucaklayacak müşfik gönüllere hasret kaldık.

Gözler, öteler âleminden kanat açmış beyaz bir küheylan üstünde rüzgârları yaran bir süvarinin gelişini bekliyor. İnsanlık, umutsuz ve mutsuz insanları huzura kavuşturacak, mesihî soluklarıyla ölmüş ruhlara hayat bahşedecek bir kurtarıcıya hasret. Gönüller, ateşleri gül bahçesine çeviren, cehennemî sıcağı berdü selâm'a dönüştüren Allah müjdesine mazhar olmuş İbrahimleri arıyor. Gözüne uyku girmeyen, zalimlerin zulmü altında inim inim inleyen mazlumlar, bir yed-i Beyza bekliyor.

Bir seher vakti gül açsa bağım; seherin serinliğinde yeni bir nefes iliklerime kadar dolmak istiyorum. Ruhların aydınlığı, seherin meltem esintilerin de, kuşların zikir cümbüşlerinin harmonisinde berraklaşır.

Gönüller, gülün bülbüle olan hasretiyle açılır, hayat iksirinin damlalarıyla yeniden tazelenir. Yepyeni bir aşk ve heyecanla kanatlanmak istiyorum gül bahçelerine; seherin sessizliğinde derunî zikirlerin cümbüşüne dalmak istiyorum. Hasret dolu, özlem dolu her yerim; ruhum cendere altında hafakanlar yaşıyorum. Bir çıkış yolu, bir ışık bekliyorum. Denizlerin karanlığını parçalayan yakamozların parıltısında ruhumu arıyorum.

Asrın en büyük hastalığı, sevgisiz ve gönülsüz olmak, ülküsüz ve gayesiz olmak, kucaklaşamamaktır. Bütün çile ve ıstırapların temelinde yatan bu hastalıklar, nefis denen azgın canavarın tuzaklarının sonucu, millî ve manevî kültür değerlerinin pratiğe dönüşme mesinin bir neticesidir.

Çıkış yolu Kur'an ikliminden nefes almada, insanlığı huzur ve mutluluğa kavuşturan sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa(S.A.V.) Efendimizin aydınlık yolundadır. Kuran-ı Mu ciz ül Beyan bu hususta:”Agâh olunuz, uyanık olunuz ki, kalpler ancak Allah zikri, Allah muhabbeti ile mutlu olur.”

Her türlü dert ve ıstırabın, kavga ve kargaşanın, kan ve gözyaşının, yoksulluk ve fakirliğin çaresi Kuran ikliminde yaşamaktadır.

Bu kaynakta hayat, bu kaynakta saadet vardır.Okunma : 1987

Yorumlar
arif uruk - 6 Nisan 2008 Sunday

hocam çalışmalarınızda ALLAH dan başarılar dilerim.ALLAH a emanet olun

Yorum Gönder
Yenile