Yazılar (Günün Yazısı)

 Anasayfa / Yazılar (Günün Yazısı) / YARDIMIN KAPISINI AÇALIM

YARDIMIN KAPISINI AÇALIM

Üç Aylar, rahmet ve şefkatin doruk noktada yaşandığı manevî bir iklim; ihsan ve iyiliğin üzerimize saçıldığı bir bereket panayırıdır. Bu iklimin feyzinden faydalanmak, bu müstesna mevsimi çok iyi değerlendirmek gerekiyor. İnsanlar için çok kıymetli olan bu mevsimler, her zaman ele geçmez. Bu bakımdan böyle zamanların kıymetini bilmek, fırsatı değerlendirmek gerekir.

Üç Ayaların üçüncü ayı Ramazan, Sevgili Peygamberimizin dilinde: ”Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da azaptan kurtuluştur.”diye ifade edilmiştir.

Evet, evvelinde rahmet, ortasında mağfiret ve nihayet sonunda da azaptan kurutuluş işte bu ihsan ancak ümmet-i Muhammed’e verilmiştir.

12 ayın içerisinde üç aylar diye tarif edilen manevî derecesi yüksek olan Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Üç aylar geldiğinde ”Ya Rabbî! Recep ve Şaban ayını bizim için mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” diye dua ederiz. Bu dua Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.) Efendimiz’den bize intikal eden bir güzel ışıktır. Bu ışığın aydınlığında üç ayların feyzinden istifade etmeye çalışmalıyız.

Üç Ayların manevî ikliminde gönüllerimiz Allah muhabbetiyle dolup taşmalı, Peygamber sevgisiyle kavrulup yanmalıdır. Bu bağlamda güzel bir ahlak sahibi olmak için Üç Ayları vesile kılmalıyız. İnsanlara sevgi ve muhabbetle bakmalı, dostluk ve kardeşlik duygularını geliştirmeliyiz.

Ramazanla birlikte tutulan oruç ibadeti, yalnız Allah için yapılan bir ibadet olup riyasız bir ibadettir. Oruç ibadetinde riya bulunmaz; Oruç, ancak Allah için tutulur. Bir Hadis-i Şerif’te: “ İnsanoğlunun bütün ibadetleri kendisi içindir. Ancak, oruç müstesnadır. Oruç benim içindir, mükâfatını da ancak ben veririm.” Her ibadetin bire on, bire yüz, bire yedi yüz sevabı vardır. Ancak oruç ibadetinin sevabı sınırsızdır.

Ruhların Allah’a yöneldiği, kalplerin inceldiği bu mevsimin bereketinden hep beraber istifade edelim. Fakir fukarayı gözetelim, yardım elini uzatalım.

Biz soframızda sıcak çorbamızı içerken, aç susuz kapı kapı kuru bir ekmek için dolaşan çaresiz insanları da düşünelim. Merhamet kapılarının sonuna kadar açıldığı bu mevsimde bir seferberlik ilan edelim. Bu seferberlik bir gönül seferberliği halinde dalga dalga bütün ruhumuzu kuşatmalı, güzel ahlak sahibi olma yolunda gayretimizi artırarak iyilik ve güzelliklere yelken açmalıyız.

Sevgi ve muhabbetle kucaklaşalım, yardımın kapısını sonuna kadar açalım, çöplükten ekmek toplayan zavallı insanların imdadına koşalım.

Vatan ve milletimizin mutluluklar içerisinde hür ve zengin bir hayat yaşaması için Yüce Allah’a dua edelim.

İki cihanın Sultanı Peygamber Efendimizin:“Ya Rabbi! Recep ve Şaban Ayı’nı bizim için mübarek kıl, bizi Ramazan’a ulaştır.” İfadeleri ile bizleri tenvir eyle, kalplerimizi mutlu ve mesut eyle, bahtiyar kullarının zümresine ilhak eyle. Âmin.
Okunma : 0

Yorumlar
bülent - 1 Ocak 1 Monday

hocam canının yiiyiim ey güzell insan gurbetteyim ama unutulmayanlardansınız selamlarrr

Coşkun Kılıç - 1 Eylül 2015 Tuesday


Gönderen : kartal-bey21@hotmail.com - COŞKUN KILIÇ Sil
Konu : NECMETİİN ERBEKAN ÜNİVERSİTESİ EREĞLİ EĞİTİM FAKÜLTESİ İLİM SANAT DERGİSİ
Mesaj : selemun aleykum hayırlı günler fakülte olarak bir dergi çıkaracaz sizin de bir yazınıza yer vermek istiyoruz bir yazı göndere bilirmisiniz. Ben türkanın oğlu coşkun.
Tarih : 30 Aralık 2014 Salı 11:43:52
İp : 95.183.198.153

Fatih İrten - 1 Ocak 1 Monday

Selamın Aleyküm Hocam ; Ticaret Meslek Lisesinden Fatih yazı ve şiirlerinize göz attım çok güzeller Başarılarınızın Devamını diliyoruz Allah yardımcınız olsun hocam ...

betül kocaaga - 1 Ocak 1 Monday

merhabalar ben adnan menderes lisesinde okumakta olan genç bir hayranınızım sizin tebliğ heyecanı adlı kitabınızı okumuş ve cok beğenmiştim daha sonra sizi kültür merkezinde erzurum şenlikleri adlı konferansta izleme fırsatım oldu ve sizin yanınıza gelerek küçük bir imza almak istemiştim sizde beni kırmadınız ve mektup niteliğinde bir kaç tavsiyede bulundunuz tlf numaranızı vermenız büyük bir incelikti. size cok teşekkür ederim . nasihatlerinizi tutacağıma söz veriyorum hoşçakalın sevgilerle....

Ahmet Şahin KARADAYI - 1 Ocak 1 Monday


Konu : selamünaleyküm hocam
Mesaj : ben Ahmet Şahin KARADAYI, İstanbulda öğretmenlik yapıyorum. Abdurrezak KARADAYI nın oğluyum. Babamın şiirlerini sitemizde paylaşmışsınız çok teşekkür ederim. bababın çok eski bir şiiri var elimde bende onu sizinle paylaşmak istedim. Umarım beğenirsiniz.
ANLATSAN NE Kİ!
Desen hakikat bu avamı nasa
Anlatsan anlatsan anlatsan ne ki
Desen ki bak elif derler ki asa
Anlatsan anlatsan anlatsan ne ki

Desen ki gel oku Tevrat kitabi
Açıktır Hüda’nın mağfiret babı
İşte Musa, Harun, işte tur dağı
Anlatsan anlatsan anlatsan ne ki

Zulmeti cehalet sardı cihanı
Uyarmak boşuna cahil insanı
Bir an için kopsa Nuh un tufanı
Anlatsan anlatsan anlatsan ne ki

Sofi Abdurrezak gel giyme matem
Evvela turaptan halkoldu Adem
Desen son peygamber Enbiya Hatem
Anlatsan anlatsan anlatsan ne ki

Tarih : 25 Ocak 2013 Cuma 17:39:45
İp : 82.222.80.186

mohammad - 1 Ocak 1 Monday

İletişim Formu Mesajlar
Gönderen : -
Konu : selam
Mesaj : selam ustad
bilirsin ki Hz. MEVLANA , ŞEMS TEBRİZİ ile görüşenden sonra daha dözenmedi daima hiyalinde şems gözünün önünde idi , şimdi sen de benim için ŞEMS`sin

mustafa gülcan - 6 Mart 2012 Tuesday

dayıcım sayfanı büyük bi zevkle inceledim ve çok beğendim...bana şiir sevgisini kazandıran şiirlerini tekrar okuyup maziye dönmek paha biçilemeyecek kadar tatlı duygular hissettirdi bana.... sık sık ziyaret etmeye çalışacam sayfanı ellerinden hürmetle öperim....

bülent - 1 Ocak 1 Monday

Hocam izmir ege ordu onur kıtasından selam olsun 2 gün sonra ordayım p çvş bülent

AliRiza Yigit - 1 Mart 2012 Thursday

Yazilarinizi severek okumaya basladim,sayfanizda cok güzel.Devamini dilerim.Almanyadan selamlar.

serdar şafak - 1 Ocak 1 Monday

Yazı ve şiirlerinizle 21. yüzyıla ışık tutacağınızdan eminim. Saygı ve sevgiyle. Serdar ŞAFAK

Yorum Gönder
Yenile